1.هدفپله اول موفقیت :

دلایل و اهداف:

همه ی ما درکودکی آرزوهای زیادی داشتیم و دائما رویاپردازی می کردیم. وقتی کمی بزرگتر شدیم ،بعضی از آن آرزوها را ، تبدیل به اهدافی مشخص نمودیم و به سمتشان حرکت کردیم و به آن ها دست یافتیم.

اما رفته رفته ، بیشتر آرزوهایمان را فراموش کردیم ، چرا که دچار روزمرگی شدیم ، ضمنا محیط و فرهنگ  جامعه حتی خانواده ما را از آرزو کردن و رویاپردازی منع نمود.دائما به ما گفته اند :

واقع بین باش ،خیال بافی نکن ،زندگی همین است واقعیت را بپذیر و پس از مدتی اساسا فراموش کردیم که برا یچه زندگی می کنیم .حتی در بعضی از مواقع وقتی هدفی هم تعیین نمودیم و با شور و هیجان امیدوار بودیم که به به آن می رسیم.باز پس از مدتی آن را رها نمودیم و دچار روزمرگی شدیم و هم اکنون  آن هدف ،رویایی بیش نیست . متأسفانه  یکی از مهمترین بخش های زندگی ما که فراموش شده است : آرزوها و اهدافمان می باشد.

ضرورت داشتن هدف چیست ؟

اگر شما قصد سفر داشته باشید . آیا تا مقصدتان مشخص نشود ، میتوانید مسیر حرکت را برای خود تعیین کنید؟ غرب ،شرق،شمال یا جنوب ؟ آیا می توانید پاسخ دهید ؟مسلما نه.ابتدا باید از شما پرسید که می خواهید به کجا بروید؟

پس مقصد خود را دقیقا مشخص کنید . مهم نیست که موقعیت کنونی ما چیست یا چه بوده است ،مهم آینده ای است  که برای دستیابی به آن تلاش می کنیم .برنامه آینده خود را از حالا تعیین کنید . اگر می خواهید باشید . باید پیش از شروع مقصد را تعیین کرد.

گام اول :

گام اول در تعیین اهداف رویاپردازی است . جزوه را ببندید در مکانی آرام بنشینید . اگر هیچمحدودیتی از هیچ بابت نداشتید چه آرزویی می کردید ؟

فعلا به رسیدن و یا نرسیدن به آن ها فکر نکنید . ذهن خود را رها سازید ، نهایت درجه خوشبختی را برای خود تصور کنید.

 گام دوم :

گام بعدی آن است که آن ها را روی کاغذ بیاورید.پس از انجام این کار در می یابید که برخی از آن ها آنقدر مهم و سرنوشت سازند که بدون آن ها نمی توانید احساس خوشبختی نمایید . آن ها را جدا نموده و در لیست اهداف خود بنویسید.نوشتن اهداف با وجود سادگی اش از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بسیار موثر و ضروری است . توجه کنید تمام دارایی های ما ، در امروز ،جزو آرزو ها و رویاهای دیروز مان می باشند.

نکته مهم این است که به دنبال اهداف واقعی خود باشید . اهدافتان را از دیگران تقلید نکنید ، ولی سعی کنید از خارج از ، وجود خود الهام بگیرید . دیدن یک عکس یا یک فیلم سینمایی و یا شنیدن زندگی نامه بزرگی می تواند برای تعیین هدف الهام بخش باشد.

ابتدایی ترین و مهم ترین کاری که باید انجام دهید ، مشخص کردن دلایل و اهدافتان در شروع این تجارت است . در واقع شما باید چرای ورود خود به این تجارت را مشخص کنید .زیرا :

کسی که چرای انجام کاری را می داند ،به چگونگی انجام آن پی خواهد برد.

متاسفانه این دقیقا خلاف کاری است ، که اکثر افراد انجام می دهند . بیشتر افراد قبل از شروع به انجام یک کار ، به دلیل و هدف خود از انجام آن کار خوب فکر نمی کنند و تجربه نشان داده است که :

هدفی که عجولانه انتخاب شده باشد با اولین ناملایمات و سختی ها بدست فراموشی سپرده می شود.

پیدا کردن دلایل سوزان و رویاهای فراموش شده ی شما به اندازه ی زیربنا و پی ریزی عمیق و محکم برای ساختن یک برج بلند اهمیت دارد . کلید دستیابی به اهداف ، مکتوب کردن  آن ها است .

همه افراد موفق در حالی که یک قلم و کاغذ در دست دارند  فکر می کنند و تمام اهداف و رویاهایی را که به ذهنشان می رسد بر روی کاغذ مکتوب می کنند . زمانی که هدفی را می نویسید ذهنتان را فعال می کنید .

فراموش نکنید هر چیزی که امروز به عنوان یک واقعیت در اطراف خود می بینید ، روزی رویای انسانی مثل خود شما بوده است.

برادران رایت ، از رویای پرواز به هواپیما رسیدند.

رویای یک اتومبیل ارزان برای هر نفر ، هنری فورد را به سمت خط تولید انبوه  اتومبیل هدایت نمود.

تلویزیون ،موبایل یا حتی یک چاقو ، روزی رویای یک انسان بوده که امروز به حقیقت پیوسته اند.پس هیچ غیر ممکنی برای انسان وجود ندارد ، فقط این خود ما هستیم که بعضی وقت ها خود را از نعمت خواستن محروم می سازیم و می ترسیم که بخواهیم . ما فراموش کرده ایم که خداوند ، بخشنده ی بیکران است . فراموش کرده ایم که تمام کائنات و عالم هستی آفریده شده ،تا ظرف همه ی انسان ها را پر کند .

بزرگی خواسته ها و دلایل ما ، اندازه ظرفمان را تعیین می کند . زمانی که باران می بارد . ظرفی برایتان پر می شود که با خود برده اید ،حال ظرف شما چقدر است ؟!

هر آنچه می خواهید را مشخص کنید و با نوشتن اهدافتان ، زیر باران بیکران جهان هستی بروید . مطمئن باشید اگر حداقل را خواسته باشید ، همان حداقل یا هیچ نصیبتان می شود.

 

گام سوم:

قدم بعدی که لازم است بردارید ، این است که رسیدن به هدفهایتان را باور داشته باشید . باید خودتان را پیشاپیش ، در حالی که به هدفتان رسیده اید تصور کنید تا تمام انرژی ذهن ، شما را به سمت هدفتان سوق دهد . اگر در مورد این که به آن هدف خواهید رسید یا نه بیش از حد دچار تردید و دلشوره باشید باید گفت که برضد خود عمل می کنید با داشتن این ترس ، به محقق نشدن آن نیرو می دهید . به همین خاطر افراد موفق همیشه به هدفشان و راه های رسیدن به آن فکر می کنند ولی افراد ناموفق بیشتر وقتشان را به مشکلات و دلایل نرسیدن خود به اهدافشان می گذرانند .

به همین خاطر :

چه باور کنید که می توانید و چه باور کنید که نمی توانید ، در هر صورت حق با شماست.

شما باید ایمان داشته باشید که به اهدافی که مشخص کرده اید می رسید و از اهدافتان با دوستان و کسانی که دوستشان دارید صحبت کنید . نه این که آن ها را به صورت خاموش و سکوت در گوشه ذهن خود پنهان کنید . اگر فکر می کنید با عنوان کردن هدفتان ممکن است دیگران به شما بخندند ، بدانید که اولین و تنها فردی که می خندد کسی نیست جز خود شما !!!

باید اهدافتان را با غرور بیان کنید . هر روز جلو آینه بایستید  و با صدایی محکم اهدافتان را بازگو کنید . آنقدر به این کار ادامه دهید تا باور و شهامت آن را داشته باشید که در برابر دیگران هم محکم و با غرور هدفتان را فریاد بزنید .

تعیین هدف ، یک مهارت ساده است که می توانید با تمرین و تمر کز آن را بیاموزید . اگر یک کاغذ سال ها زیر نور خورشید بماند آتش نمی گیرد ، اما کافیست که یک ذره بین ، در مسیر نور خورشید قرار داده شود ،ظرف مدت کوتاهی دود آتش مشاهده می شود ، چه اتفاقی افتاد ؟ نور خورشید که تغییری نکرد !

کاغذ هم که همان کاغذ بود  ! تنها اتفاقی که افتاد این بود که ذره بین انرژی پرتو های خورشید را روی قسمتی از کاغذ متمرکز کرد .

پس نگران نباشید ، درست است که شما هم اکنون اهدافتان را در ذهن خود داشته اید و جهان هستی و نعمت های آن هم تغییری نکرده اند . ولی شما با نوشتن اهدافتان و تمرکز قدرت ذهنتان با این باورباور که به آن ها خواهید رسید ، می توانید همه ی آن ها را به واقعیت تبدیل کنید .

برای این که بتوانید اهداف خود را راحت تر باور کنید ، بهتر است آن ها را به سه دسته ، تقسیم کنید به این صورت که هدف های کوچک و قابل دسترسی که می خواهید تا سه ماه آینده به آن ها برسید را به عنوان اهداف کوتاه مدت ، هدف هایی که زیر 2 سال است را به عنوان اهداف میان مدت  و هدف های بالای دوسال را اهداف بلند مدت قرار دهید . 

فرض کنید که شما از صبح که صبحانه می خورید ، بخواهید تا شب دیگر چیزی نخورید و تا موقع شام گرسنه بمانید . احتمالا گرسنگی شما را عصبانی می کند ، حتی شاید تا شب صبر نکنید تا یک شام خوشمزه و لذیذ بخورید و ساعت 7 بعد از ظهر مجبور شوید که شکم خودتان را با نان و پنیر پر کنید و از خوردن یک غذای لذیذ محروم شوید ؟، اما کافی است که ساعت 12 ظهر یک نهار سبک و ساعت 5 هم یک عصرانه کوچک بخورید ، آن موقع حوصله خواهید داشت که به انتظار یک شام خوشمزه بنشینید .

اهداف کوتاه مدت و میان مدت هم مشابه همین وعده های غذا هستند که باعث بالا رفتن سطح انرژی و باورتان در طول سفر به سمت اهداف بزرگتر می شوند . هرگاه که هدفی را به واقعیت تبدیل کردید . حتما این موفقیت را به خود تبریک بگویید و از خودتان قدردانی کنید و با انرژی چند برابر به سراغ هدف بعدی خود بروید .

 

یکی از تعریف های زیبا برای هدف این است :

هدف ، رویایی است که برای دست یابی به آن برنامه ریزی کرده اید . 

یعنی هدفی که برای آن برنامه ریزی نشده است ، هنوز صرفا یک رویا و خیال پردازیست .

 

در واقع هدف باید داری 5 خصوصیت باشد ، که اصطلاحا به آن SMART گفته می شود .

 

 

1.مشخص (Specific) :

 

هدف باید کاملا واضح و با تمام جزئیات باشد . اگر شما خواسته تان را گنگ و مبهم بیان کنید ،مسلما چیزی که بدست میآورید هم همان قدر نامفهوم است  و یا حتی کاملا با چیزی که شما می خواستید متفاوت است . مثل این است که بخواهید به یک پیش خدمت رستوران غذا سفارش دهید ولی آن قدر نامشخص حرف بزنید که پیش خدمت به اشتباه به جای مرغ بریان برای شما آب پرتقال بیاورد . پس شما باید تمام جزئیات هدفتان را بنویسید . برای مثال باید منظورتان را مشخص کنید و همچنین رنگ ، تودوزی ، رینگ ، سیستم صوتی و ... ماشین آینده خودتان را هم دقیقا مشخص کنید .

2. قابل سنجش(Measurable) :

هدفتان را باید طوری تعیین کنید که ذهنتان نتواند از زیر بار مسئولیت آن شانه خالی کند . یعنی هر چیزی که به عنوان هدف شما تعیین شده است ، باید پیمانه سنجش مشخصی داشته باشد .اگر یک هدف را مشخص کنید ، باید بتوانید راه عملی برای رسیدن به آن را نیز با یک پیمانه برای سنجش آن برنامه ریزی کنید .یعنی این که برای رسیدن به آن هدف چه کارهایی لازم است انجام دهید ؟

آیا خود را آماده کرده اید تا بهای لازم برای انجام آن کارها را پرداخت کنید ؟

چقدرپول لازم دارید ؟

برای بدست آوردن این مبلغ پول به چه سازمان فروش یا حجم فروشی نیاز دارید؟                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


تیم شیرهای ایرانی

مشخصات

  • منبع: http://persianlionteam.rozblog.com/post/10
  • کلمات کلیدی: اهداف ,مشخص ,تعیین ,انجام ,اهدافتان ,دهید ,مشخص کنید ,داشته باشید ,برنامه ریزی ,باور کنید ,باشید باید
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها